Ведення польового щоденника

 


Якщо Ви збираєтеся проспати пояснення цього важливого моменту - правил заповнення польового щоденника - прочитайте про це заздалегідь. Польовий щоденник - важлива частина первинної природницької документації колективного користування. Це припускає, по-перше, необхідність деякого уніформізму при заповненні щоденників, і, по-друге, розбірливість і чіткість зроблених у щоденнику записів. І те й інше при серйозній майбутній роботі допускає, що Вашим щоденником зможуть скористатися Ваші колеги, і навпаки.

Пишуть у щоденнику олівцем. З кількох причин. Перша - олівцеві записи і малюнки легко "редагуються" за допомогою ластику, отже, щоденник виглядає акуратно, без зайвого бруду. Друга - робота натураліста сполучена з погодними умовами (дощ, сніг, сніжні лавини і т.д.) і різного роду несподіванками (падіння у воду, переправа убрід і т.д.). При веденні записів у польовому щоденнику олівцем вони добре зберігаються, якщо навіть цілком промоклий щоденник акуратно висушити. Що таке загублений польовий щоденник - як мінімум один, а то і два тижні роботи. Дещо відновлюється по пам'яті, а щось уже ніколи не відновиш. 

Заповніть першу титульну сторінку. Якщо вона порожня (це значить, що в даному випадку Ви користуєтеся не стандартним польовим щоденником, а звичайним зошитом або блокнотом), укажіть, що це "Польовий щоденник №...", кому він належить, до якого класу відноситься той, кому він належить, коли щоденник розпочатий і коли закінчений. 

Щоденник заповнюється в такий спосіб. На розвороті польового щоденника визначите, де в нього ліва сторінка, а де права. Далі все просто: на лівій сторінці будуть розташовуватися Ваші малюнки і схеми, а на правій - власне записи спостереження. На правій частині лівої сторінки, відведеної під малюнки, відкресліть поля (10-20% від сторінки).

Почнемо з малюнків або фотографій. Вони нумеруються наскрізною нумерацією, тобто 1, 2, 3, і т.д. Кожний з них супроводжується повністю зрозумілим усім підписом із указівкою, що це і де це.  Посилання на малюнок у тексті обов'язкові. Малюнки можуть бути двох типів. 

Права сторона. На цій частині Вашого щоденники ви маєте вказати наступні дані: номер дня спостереження, день тижня, число, місяць, рік, погода, температура повітря, місце спостереження, час, мета спостереження. Наприклад:

День 1. Пн, 06.09.2021

Тепло, перемінна хмарність, +28° С

Заповідник "Кам'яні могили", 6:31

Спостереження за лучними трав'янками


Наприкінці або на початку польового щоденника корисно вказати прийняті у Вашому польовому щоденнику скорочення.

Комментарии